Beton ve Hazır Beton Haberleri
Sıcak havalarda beton dökümü
Uzmanlar Yüksek hava sıcaklığı, Düşük relatif nem yüzdesi, Hızlı esen rüzgarlar, Güneş radyasyonu gibi ortamların bulunduğu koşullarda beton dökülmesinin sakıncalarını vurguluyor. Beton dökümü için elverişsiz bir ortam oluşturan aşırı sıcak havalar ve düşük nem beton yüzeyindeki suyun hızlı bir şekilde buharlaşmasına yol açarak betonun üretimini, yerleştirilmesini, kür edilmesini ve beton yapısını olumsuz etkileyebiliyor. Taze beton sıcaklığının artması hidrotasyonun çok hızlı oluşmasına ve ..
Hazır Beton İşletmeleri Bilgilendirildi
(IHA) Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından Sakarya’da faaliyet gösteren Hazır Beton Tesisleri’nin işletme müdürleriyle, bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Oktar, çevre konusunda herkesin hassas davranması gerektiğini söyledi. İşletme yöneticilerine bilgiler veren Oktar, Hazır beton üretim tesislerinde, beton üretimi ve t..
Kozan`da hazır beton tesisi kuruldu
Adana`nın Kozan ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi`nde Yusuf Baysal Şirketler Grubu tarafından hazır beton tesisi kuruldu. Yusuf Baysal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Harun Abdullah Baysal, tesisin kurulum aşamasının tamamlandığını belirterek, vatandaşlara hizmet vermeye başladıklarını söyledi. `Sağlam yapı, sağlam beton` sloganı ile yola çıktıklarını belirten Baysal, `Kozan`a yaptığımız yatırımların sayısını artırmanın gururu içerisindeyiz. İlçemize yapılan her yatırımın, Kozan..
Kömür külünden hazır beton üretildi
Son altı ayda yüzde 60 oranında artan çimento fiyatları inşaatları durma noktasına getirdi. Maliyet baskısıyla zor günler yaşayan inşaat firmalarına Amerika`dan umut verici bir haber geldi.Denver Üniversitesi, yeni geliştirdiği bir yöntemle prefabrik beton maliyetlerini yüzde 30 oranında düşürmeyi başardı. `Şok sıkılaştırma` adı verilen yöntemde yüzde 90 oranında termik santrallardan çıkan kömür külü kullanılıyor. Bu sayede özellikle fabrika inşaatlarında kullanılan prefabrik betonun maliyetinin..
Hazır beton tesislerine çevre kirliliği uyarısı
Sakarya Büyükşehir Belediyesi hazır beton tesislerini çevre kirliliği konusunda uyardı. Büyükşehir Belediyesi`nde gerçekleştirilen toplantıda Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Oktar, çevre konusunda herkesin hassas davranması gerektiğini söyledi. İşletme yöneticilerine bilgiler veren Oktar, `Hazır beton üretim tesislerinde, beton üretimi ve transmikserlerin ve diğer ekipmanların temizlenmesi sırasında oluşan atık suda, su kirliliği yönünden en önemli kirletici parametre askıda ..
Hazır beton firmaları kaçak yapılara beton veremeyecek
Kaçak yapılaşma için harekete geçen İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi(İMO), hazır beton firmalarının kaçak yapılara beton vermesinin engellenmesi amacıyla Vali Yardımcısı Sebahattin Yücel`i ziyaret etti. Ziyarette, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında zirve yapılması, kent yönetimine dahil olan bürokratlar ve meslek kuruluşlarının da katılması gündeme geldi. İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, şunları söyledi: `Hazır beton firmalarının kaçak olduğu bilinen yap..
Karamürsel Beton Yolu
Türkiye'de ikincisi Kocaeli Karamürsel'de yapılan beton yol ulaşıma açıldı. Karamürsel halkı, sağlıklı geçiş için yan yol yapılmasını, trafik işaret ve lambalarının konmasını bekliyor. İlçenin ortasından geçen yolda, şehir içi hız levhaları ve trafik ışığı yerleştirme işinin bitmemesi, karşıya geçen insanlar için adeta bir ölüm davetiyesi çıkarıyor. Bu duruma tepkili olan vatandaşlar, okulların yarıyıl tatilinde olmasının öğrencileri bu tehlikeye karşı koruduğunu, kaza riskine karşı okullar aç..
Türkiye'de Beton Sektörü
Ülkemizde kullanılan betonların durumu hazır beton teknolojisinin kullanılmasıyla beraber memnuniyet verici gelişmeler göstermeye başlamıştır. Günümüzde yüksek katlı binaların yapımından barajlara, prefabrikasyondan metro inşaatlarına kadar geniş bir yelpazede kullanılan hazır beton, inşaat teknolojisinde vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer yandan elle beton dökmenin gayri ekonomik olduğunun ve yeterli mukavemet elde edilemediği için büyük riskler taşıdığının, beton kul..